Müşteri bulmak için dijital pazarlamayı kullanmak!

Genel Nis 23, 2018 No Comments

Sizde müşteri bulmak için elinizden geleni yapanlardan değil misiniz?  Peki bu soruların cevaplarını hiç düşündünüz mü?

– Müşteri bulmak için en efektif yol nedir?
Yeni müşteri bulmakta zorlanıyor musunuz?
– Satış kanallarınız yetersiz mi kalıyor?
– Yurtiçi ve Yurtdışı müşterilerinizin sayısını arttırmak mı istiyorsunuz?

Etkin dijital pazarlama ile bu isteklerinize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
Internet altyapısını kullanarak, dijital pazarlama aracalığı sizi, ürün ve hizmetlerinizi lokasyon ayrımı yapmaksızın ihtiyaç sahibi potansiyel müşteriler ile buluşturuyoruz. Yaratacağımız bu yeni iş ortaklıkları ve imkanlar ile , ne denli tahmin edilemez bir ticari getiri ve marka itibarı sağlayabileceğinize siz bile inanamayacaksınız.

Geleneksel müşteri bulma yöntemleri

Geleneksel yollarla yurtiçi ve yurtdışı (ihracat) yeni müşterilere ulaşmak oldukça zahmetli bir iştir. Ürün ve hizmet kaliteniz, p/q (fiyat/kalite) endeksiniz ne kadar yüksek olursa olsun, geleneksel pazarlamanın gereksinimlerini yerine getiremiyorsanız, bu ürünü müşterilerle buluşturma imkanınız olamayacaktır. Geleneksel pazarlamada, mutlak surette büyük maddi yatırımlar ve kuvvetli bir ekip kurulumu olmazsa olmazlardan. Tabi ki bu tarz bir yatırımın getirdiği risklerde ister istemez çok yüksek olmakta. Offline mecralarda medya reklam kampanyaları, yurtiçi ve yurtdışı fuar katılımları, kuvvetli bir satış ekibi ile saha çalışması, perakende ve/veya toptan satış noktaları bulunması vb… Bu yüksek maliyetli pazarlama teknikleri daha da çeşitlendirilebilir.

Peki Neden Dijital Pazarlama ile Müşteri Bulmak?

Madalyonun bir de diğer yüzü var. Son 10 senedir etkisi her geçen artmakta olan Dijital pazarlama’nın geleneksele orana avatajları, ve müşteri bulmak konusunda yarattığı farklar çok aşikar. Şöyle özetliyelim;
• Yatırım maliyetleri ve yatırım riskleri çok daha düşük.
• Analiz edilebilir, ölçülebilir mutlak bilgiye ulaşabilmek mümkün.
• Müşteri trendlerinin takibi, değişimlere karşı tepki süresi çok kısa.
• Alt yapısal anlamda çok daha esnek bir yapıya sahip.
• Gelişime bağlı, sürekli bir iyileştime ve innovasyon söz konusu.

Sonuçta tüm firmaların, markaların ortak rasyonel hedefi, yeni müşteri ve müşteriler bulabilmek, nüfus ettikleri pazarların sayılarını arttırabilmek , markalarının itibarını ve bilinirliğini bu pazarlarda arttırabilmektir. Tüm bu hedeflere ulaşmak demek, ticari ve sosyal getiri anlamında büyük katkı sağlayacaktır.

Dijital Pazarlama ile Müşteri Bulmak için ipuçları

Dijiplat olarak , bizim ana hizmetimiz, müşterilerimizin yeni pazarlara nüfus etmesi, ve mevcut & yeni pazarlarda yeni müşteri potansiyellerini arttırmaktır. Bu noktada, özellikle sizlere çok faydalı olacağını düşündüğümüz bir yazı serisine başlayacağız. Bu yazı serisinde, Yeni müşteri bulmak için dijital pazarlama ipuçlarına, neler yapılıp neler yapılmaması gerektiğine değineceğiz. Yaklaşık 200 tane çok kritik ipucunu sizinle paylaşıyor olacağız. Tabi ki bunların hepsini yerine getirmek mümkün değil. Biz dahil çalıştığımız müşterilerde bu kriterleri belli oranda sağlayabiliyoruz. Ama eğer işin temeline ve altyapısına tam olarak vakıf olursanız, rakipleriniz karşısında dijital pazarlamada bir adım önde olabilirsiniz. Bu önderlikte, ister istemez müşteri bulmak, dolayısıyla ticari getiri ve sosyal itibar konusunda sizi hep bir adım öne taşıyacaktır

spineless

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir