Online Pazar Araştırması Yaparken Kullanılan 4 Yöntem

Genel Nis 20, 2018 No Comments

Hali hazırda farkında bile olmadan online pazar araştırması faaliyetleri yürütüyor olabilirsiniz. Web aramaları, online anketler, müşteri geri bildirim formları gibi birçok araç parmaklarımızın ucunda. Bu araçları kullanarak pazarınız, müşterileriniz, rakipleriniz ve gelecekteki fırsatlar hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Internet’in gelişmesiyle birlikte özellikle küçük ve orta boy işletmeler için düşük maliyetli pazar araştırması yapma imkanları ortaya çıktı. Online pazar araştırması yaparken kullanacağınız 4 etkili ve maliyetsiz yönteme göz atalım.

1-      Anahtar Kelime Araması Yapın!

Google’da arama yapmayı zaten biliyorsunuz. Bu aramaları bir adım daha öteye götürün ve insanların sizin ürün ve hizmetlerinizi Google’da nasıl aratacaklarını düşünün. Ürün ve hizmetlerinizi tarif eden anahtar kelimeleri belirledikten sonra Google Anahtar Kelime Aracı’nı kullanarak her bir anahtar kelime için insanların gerçekleştirdiği aylık aramaların toplamına bakın. Bu yöntem kullanılarak, pazarın sunduğu ancak sizin henüz değerlendirmediğiniz fırsatları da görebilirsiniz. Yaptığınız araştırma sonuçlarına bakarak ilgili anahtar kelimelerdeki rekabeti de öğrenebilirsiniz.

2-      Rakiplerinizin Bağlantılarını Öğrenin!

Google’da rakiplerinizi aratın. Ürün ve hizmetleri hakkında detaylı bilgilere ve fiyat politikalarına ulaşabilirsiniz. Rakiplerinizin web sitesine bağlantı veren diğer siteleri de inceleyerek online PR çalışmaları hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

3-      Blog Okuyun!

Bloglar son derece hızlı güncellenirler ve toplumun aynası niteliğindedirler. Hem müşterileri daha yakından tanımak için hem de trendleri başında yakalayabilmek için ürün ve hizmetlerinizle ilgili olabilecek yazıları takip edin.


4-      
Online Anketler Yapın!

Toplumun düşüncelerinden tutun demografik bilgilerine kadar her türlü bilgiyi online anketler ile toplayabilirsiniz. Bu anketleri uygulamanın birçok yöntemi vardır. Bunlardan en yaygın olanları email yoluyla anket göndermek ve web sayfası üzerinden anket uygulaması yapmaktır. Anket uygulaması yapılırken kullanılabilecek birbirinden farklı yöntemler vardır. Web sitenize giren biz ziyaretçiyi anket formuna yönlendirmek, ürün ve hizmetlerinizle tanışmış kişilere e-posta aracılığıyla anket formu göndermek, sitenizdeki videolar oynamadan önce kısa sorular yerleştirmek, genel oylamalı anketler oluşturmak ve hatta birçok sitede uygulandığı gibi yazıları, resimleri, vedoları, yorumları beğenme/beğenmeme seçeneklerini sunmak veya belirtilen içerikleri oylamaya açmak yoluyla kullanıcılardan geri bildirimler alabilirsiniz.

spineless

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir